Každá domácnost si zaslouží mít pohodlnou sedací soupravu. Jenže jak nejlépe postupovat při jejím výběru? Na to se podíváme v tomto článku.
Poradíme vám pět jednoduchých kroků, díky kterým si snadno vyberete tu pravou.
Sedací souprava je pomyslným srdcem domova, a proto by měla plně odrážet potřeby a přání jejích majitelů. Lidé v ní tráví volné večery s rodinou i s přáteli. Někdy slouží jenom k posezení, jindy zastává funkci postele nebo peřiňáku. Často nám dělá společnost o Vánocích, během nejrůznějších oslav i při obyčejném lenošení u televize.
1. Pro koho bude nová sedací souprava určená?
Před nákupem nové sedačky si vždy spočítejte, kolik lidí na ní bude sedávat. Do čísla nezapočítávejte pouze členy domácnosti, ale také osoby, které vás často navštěvují. Kolik lidí se u vás doma průměrně schází? Podle výsledného čísla se můžete rozhodnout, zda si vystačíte s dvojsedačkou a dvěma křesly nebo budete potřebovat vícemístnou rohovou sedací soupravu.
Obecně se do menších místností doporučují rohové soupravy, protože významně šetří místo. Tyto soupravy jsou také vhodné pro vícečlenné rodiny a milovníky velkých sešlostí.
Nezapomeňte ani na existenci rozkládacích sedacích souprav. S takovou sedačkou vám postačí pár sekund a vykouzlíte pohodlné spaní pro dvě osoby. Nemluvě o šikovných úložných prostorech, které tyto sedačky často ukrývají.
2. Vsaďte na kvalitní materiály
Pěkný vzhled sedací soupravy ještě neznamená, že bude pohodlná a vydrží. Někteří výrobci produkují na oko kvalitní sedačky a prodávají je za podivně nízké ceny. Právě výrazně nízká cena značí v nábytkovém průmyslu něco podezřelého. Na co vše bychom si měli dát pozor?
Začněme tím, co není vidět - výplní sedacích souprav. Levné sedačky jsou plněny nejčastěji běžnou teplou pěnou nízkých gramáží. Ta se však již po několika měsících prosedí a zdeformuje. Místo něj raději hledejte sedací soupravy s výplní ze studené polyuretanové pěny.
Rám sedačky sice není vidět, ale je dobré najít si informace i o něm. Mezi nejlepší materiál pro jeho výrobu se řadí masivní dřevo a kov. Rozhodně se vyhněte konstrukcím, které kombinují pouze dřevotřísku a vyztužený papír. S tím souvisí i další naše rada - čím těžší sedací souprava je, tím kvalitnější výrobek před sebou máte.
3. Měkká neznamená vždy pohodlná
Některé sedací soupravy sice působí při prvním posazení pohodlně, ale brzy se mohou proměnit v noční můru pro vaše záda. Přehnaně měkká výplň deformuje správné držení zad a nevytváří pro ně vůbec žádnou podporu.
Naopak tvrdší (ale zase ne zbytečně tvrdá) sedačka vám dovolí na ni strávit celý večer, aniž byste se museli při vstávání držet bolestí za záda. To samé platí i při výběru rozkládací sedací soupravy. Vašim hostům se bude mnohem lépe spát na tvrdší výplni.
4. Slaďte barvu a design s interiérem pokoje
Teď, když jsme vyřešily ty důležitější věci, je čas si zahrát na designéra. Novou sedací soupravu můžete vybírat tak, aby přímo pasovala do vašeho obývacího pokoje nebo její nákup využít jako skvělou možnost k úpravě celé místnosti. V obou případech je vhodné držet se svých oblíbených barev.
Nevíte-li si rady, přečtěte si knihu nebo článek o barvách v interiéru a jejich působení na člověka. Vyhnete se tak pozdějšímu hloubání nad tím, proč se necítíte ve vlastním obývacím pokoji příjemně.
Sedačka navíc může skvěle posloužit jako hlavní barevný bod v místnosti. Výběrem výrazné barvy se rozzáří, i do té doby mdlý a nevýrazný, pokoj. Tento bod je však jen a pouze na vás a vašem vkusu.
5. Vyzkoušejte si svého favorita osobně
Poslední a dle našeho názoru nejdůležitější bod - osobní zkouška. Z obrázku v katalogu opravdu nepoznáte, zda se vám na té či oné sedací soupravě bude sedět pohodlně. Ideálně navštivte podnikovou nebo partnerskou prodejnu a nechte si vybranou sedačku předvést.
Prohlédněte si jí zblízka a zhodnoťte kvalitu zpravování. Chvíli si na ní poseďte a nestyďte se zaměstnanců obchodu vyptat na vše, co vás zajímá. Někteří prodejci navíc nabízejí možnost individuální úpravy jednotlivých modelů. To znamená změna materiálu, barvy, ale také počtu míst na určité sedací soupravě. Ptejte se na možnost úpravy sedačky na rozkládací, výměnu látky za kůži nebo přidání úložných prostor.
Doufáme, že vám článek pomohl a váš nákup nové sedačky proběhne hladce a úspěšně.
Poradíme vám s výběrem koženého potahu na sedací soupravu.
Kůže je přírodní a léty osvědčený potahový materiál, který vytváří exkluzivní atmosféru a představuje luxus, komfort a styl. Díky svým charakteristickým přírodním znakům, mezi které patří typická vůně, měkkost, pevnost, pružnost a atraktivní vzhled, je lidmi stále velmi vyhledávaná.
Sedací souprava vyrobená z kůže vždy tvoří dominantu pokoje, která nás upoutá na první pohled.
Pojem useň
Kůže je surovina, ze které zpracováním (tzv. činěním) vzniká materiál – useň k dalšímu použití. Činění je fyzikálně-chemický technologický proces, kdy se z neopracované surové kůže stává useň. Jedná se o velmi náročný proces, protože surová kůže je složitý útvar.
Hlavní surovinou pro výrobu usní je kůže z hovězího dobytka, zejména býčiny těžké váhové kategorie.
Rozdělení usní v naší nabídce a jejich výhody a nevýhody
Anilinová useň – SCOUT
Exkluzivní německá býčí kůže silná 3,5 mm.
Je zde zachován její přírodní charakter v největší možné míře. Líc usně není téměř nijak upravován, vzhled není jednotný, mohou být viditelné různé stopy po životním příběhu zvířete (vrásky, jizvy atd.).
Sedací souprava s touto kůží tu s vámi bude velmi dlouho :)
Výhody:
- vždy originální vzhled
- póry jsou otevřené, useň dýchá – nestudí, přizpůsobí se teplotě sedícímu člověku a teplotě v místnosti
- nesrovnatelný komfort při sezení – jemnost a hebkost
- rychleji reaguje na světelné záření a používání – časem získává žádanou patinu
Nevýhody:
- neošetřená useň speciálními přípravky je náchylná ke znečištění
- je potřeba častější péče o useň speciálními přípravky (nejlépe 2-3x za rok)
Semianilinová useň – NECKLEDER
Je vyrobena z německé býčí kůže a patří do královské třídy, co se týče kvality. I přes svou vysokou pevnost a tloušťku, je useň velmi měkká. Povrch je ošetřen slabou vrstvou pigmentu, která ho sjednocuje a nenarušuje přírodní vzhled. Vyniká luxusním a elegantním půvabem.
Výhody:
- vyšší ochrana líce díky nanášené povrchové pigmentové úpravě
- póry nejsou zcela uzavřeny, useň může dýchat – nestudí, přizpůsobí se teplotě sedícímu člověku a teplotě v místnosti
- kombinace měkkosti a příjemného omaku – vysoký komfort při sezení
Nevýhody:
- nemusí být tak viditelné stopy po životním příběhu (vrásky, jizvy atd.) zvířete kvůli ochranné úpravě v porovnání s anilinovou usní
- je potřeba častější péče o useň speciálními přípravky (nejlépe 2-3x za rok)
Pigmentová useň – PRINCE, FLORIDA, HERMES A TOLEDO
Pigmentové usně jsou dokončované aplikací pigmentové barvy na zpravidla broušený líc usně v určité tloušťce, která má krycí účinek a prakticky sjednocuje povrch usně.
Kůže upravená pro čalounictví je pevná, odolná proti roztržení a nenáročná na údržbu.
Pigmentové usně jsou nejpoužívanější a pro většinu zákazníků i nejpraktičtější, jelikož je údržba ze všech typů nejsnadnější. Široké použití prakticky pro všechny druhy nábytku.
Výhody:
- vyšší odolnost usně proti ušpinění
- snadná údržba
- vyšší odolnost proti změnám barevného odstínu vlivem světelného záření
- vyšší odolnost proti stírání povrchové úpravy
Nevýhody:
- jednotný povrch usně téměř bez přírodních znaků
- vyšší nánosy ochranné vrstvy a barvy ovlivňují měkkost a omak
- useň omezeně dýchá a téměř nepropouští vlhkost – nepřizpůsobí se teplotě a vlhkosti vašeho těla
- nižší komfort sezení v porovnání s předchozími usněmi
Základní pravidla používání výrobků z kůže
- vylité tekutiny ihned odstraňte za pomoci savého hadříku, zabráníte tím závažnému a nevratnému poškození kůže
- používejte kvalitní přípravky pro péči pro daný typ usně – vždy udělejte zkoušku na méně viditelném místě
- nevystavujte kůži přímému slunečnímu záření
- nevystavujte kůži blízko zdrojům tepla (radiátor, krb)
- chraňte kožený nábytek před domácími mazlíčky
- vyvarujte se kontaktu kůže s ostrými předměty
- doporučujeme 1x týdně setřít prachové částice vlhkým hadříkem
Péče o kožené povrchy
Kožený nábytek představuje hodnotu investovanou na delší dobu, proto je třeba mu poskytnout patřičnou péči. Se stářím se mění i vlastnosti kůže, povrch bledne, praská a jinak se deformuje. Pravidelná údržba je nezbytná a dokáže až několikanásobně prodloužit životnost kůže.
Jaké přípravky tedy můžete použít? Doporučujeme prověřené a vyzkoušené výrobky od firmy Colourlock® s více jak 20letou tradicí. V jejich nabídce najdete přípravky na všechny typy usní. Pravidelnou údržbu je nutné provádět podle intenzity užívání alespoň jednou za rok, v lepším případě 2-3x za rok.
Pokud se na usni objevily skvrny nebo jiná poškození, které nelze odstranit běžnými prostředky na ošetření usně, požádejte co nejdříve o radu odbornou firmu. Vyvarujte se čištění nevhodnými prostředky, při kterém můžete poškození zhoršit nebo useň trvale poškodit.